האם תפרוץ מלחמה באוקראינה?

המלחמה הצפויה בין רוסיה לאוקראינה נראית לנו רחוקה ולא קשורה אלינו. אך באוקראינה על גבול בלארוס, רוסיה וקרים גרים עשרות אלפי יהודים, שלרובם קרובים הגרים פה בארץ. 

טבעי הוא, שמפלס החרדה עולה ואנשים אלה מתקשים להירדם בלילה מרוב דאגה ליקיריהם. אחרים מכינים תוכניות מילוט ומבקשים מקרוביהם לעלות על מטוס ולהגיע למקום בטוח. 

ואכן, במשרד החוץ, ערכו רישום של יהודים המעוניינים להגיע לארץ במקרה של מלחמה. גם האמריקאים הכינו תוכניות מילוט לאזרחיהם השוהים באוקראינה.

האם זה מרגיע? לא מאד.

אנו פוגשים אנשים המגיבים בחרדה המתבטאת בביטויים של מתח גופני, חרדה ולחץ, של אי שקט, קשיי ריכוז בעבודה, דאגנות ותחושה שיש משהו שמאיים עלינו. וזו היא תגובה מובנת וטבעית ואינה מהווה ביטוי לתחלואה נפשית.

חרדה היא מנגנון תגובה הסתגלותי ותקין לאיום או סכנה. התעוררות של חרדה מלווה בגיוס מנגנוני הגוף (כמו הלב, הריאות ומערכת העצבים המרכזית) הנדרשים למאבק בסכנה או לבריחה ממנה.

לכן אנו ממהרים להתקשר, לשכנע, לפעול, ולדאוג למקום בטוח לקרובים לנו. (במחקר מעניין נמצא שהתגובה המיידית השכיחה ביותר של ישראלים לפיגוע היא להתקשר לקרובים לנו ולוודא שהם בסדר).

תגובות חרדה הן, אם כך, תגובות תקינות. אולם לעיתים, תגובת החרדה תהיה חמורה יותר ותתפתח להפרעת חרדה הקרויה: “הפרעת דחק חריפה“. הפרעה זו כבר חורגת מהנורמה ומחייבת טיפול מיידי.  

הפרעת דחק חריפה

הופעתה של הפרעת דחק חריפה כוללת תסמינים ממספר קטגוריות ובהן:

1.תסמיני שחזור או דמיון של האירוע (למשל: האדם מדמיין שוב ושוב פלישה מסוכנת לאקוראינה ומה שעלול לקרות ליקיריו).

2.ביטויים שליליים של מצב הרוח (כמו: חוסר יכולת לחוש שמחה, סיפוק או אהבה, ואפילו כעס על מי שכן מפגין שמחה או סיפוק).  

4.תסמיני הימנעות (לדוגמה: האדם לא מרשה להזכיר את המילה ‘רוסיה’ או ‘מלחמה’ או ‘אוקראינה’ בבית, שמא זה יפיל את מצב רוחו עוד יותר),

5.תסמיני יתר ערות (בהם: קשיי שינה, חוסר סבלנות ונטייה להתפרץ בכעס, דריכות יתר, קשיי ריכוז ותגובתיות יתר לרעש או לגירוי מפתיע).

התסמינים גורמים למצוקה ו/או להפרעה תפקודית משמעותית, ונמשכים ברציפות לפחות שלושה ימים ועד חודש.

מה עושים? כיצד מטפלים בחרדה כזו?

שיטת הריפוי התחושתי – הטיפול הכי יעיל להפרעת דחק חריפה

 

מה הייחודיות של שיטת הריפוי התחושתי לעומת שיטות טיפול אחרות?

נשווה את תהליך הטיפול לעומת אחרים:

טיפול ב CBT – עובד על המישור הקוגנטיבי התנהגותי. לדעתי חייבת כל מטפלת רגשית להיות בקיאה ב CBT,  משום שהשיטה מהווה בסיס ויסוד לכל שיטה טיפולית. עם זאת, החיסרון העיקרי של שיטה זו, הוא שעובדים עם המחשבה, ההיגיון, ואלה ‘מזמינים’ לעיתים קרובות ‘מחבלים’ – מחשבות שמתנגדות לטיפול ואינן מוכנות לאפשר התקדמות. בקרוב קורס דיגיטלי של CBT!!! פרטים במייל. 

טיפול בגישה הדינמית – עובד על המישור הרגשי והקוגנטיבי. החיסרון העיקרי הוא הזמן הארוך מידי שהטיפול מחייב, וההתקדמות האיטית מידי בדרך לריפוי.

טיפול ב NLP – גישה העובדת בעיקר על המישור ההתנהגותי-קוגנטיבי ופחות עובד על חרדות מורכבות.

טיפול בשיטת הריפוי התחושתי – עובדת על המישור התחושתי ועוקף את מנגנון השכל וההתנגדויות. לפיכך, אחוזי הצלחה גבוהים ביותר. 98% הצלחה למטופלים בשיטה זו, זה אחוז הצלחה גבוה מאד. 

עכשיו ניתן ללמוד את הגישה הטיפולית המדהימה הזו בקורס דיגיטלי מוצלח ביותר.

הקורס מיועד לנשים בלבד. 

 

מאמרים נוספים

האם ההורוסקופ אמיתי?

האם ההורוסקופ אמיתי? הצצה אסטרולוגית בא תשפ”ב את אוהבת להציץ איתי כל שבוע במתרחש בשמים? אני שמחה ממש. תמיד יש את אלה שיפהקו ויגידו: מה

קרא עוד

כבר רבת עם מישהו השבוע?

כבר רבת עם מישהו השבוע? הצצה אסטרולוגית שמות תשפ”ב מי הילד המתוק שלך? ומי הילד הממורמר? ומי המרצה? ומי השתלטן? מה, אין לך עדיין אחד

קרא עוד

מי מפחד להתארס?

מי מפחד להתארס? שלום לך יקרה, חייבת לשתף אותך בצירוף מקרים נדיר שקרה לי השבוע: ביום ראשון בצהריים, נפגשתי עם אמא שרצתה לקבל הכוונה, איך

קרא עוד

את מגיעה להישגים בקלות?

את מגיעה להישגים בקלות? את מכירה את אנשים האלה, שנולדו עם ‘כפית זהב בפה’? נראה שהכל הולך להם בקלות. הם נולדו למשפחות הנכונות, בזמן הנכון,

קרא עוד

רוצה לדעת עוד על לימודי 'הריפוי התחושתי'?

שיינדי אייזנבך / חזון איש 26 רמת שלמה ירושלים / 02-5710188  /  0533130123  /  machonshay@gmail.com  / www.machonshay.co.il