האם תמיד דיכאון הוא דיכאון?

 

 

רוחמי סיפרה לי באחת הפגישות הטיפוליות שבעלה בדיכאון, והיא לא יודעת איך להתמודד עם הצרה הזאת.

לשאלתי: במה זה מתבטא, שהוא בדיכאון? ענתה רוחמי, שיש לו הרבה סיוטי לילה, חלומות קשים מאד. הוא מתעורר הרבה, לא ישן רצוף ומאד נרגז במשך היום.

טוב, זה לא נשמע בדיוק דיכאון. אז מה זה כן??… פתחתי איתה את השאלון שמגדיר סימפטומים פוסט טראומטיים, וברגע אחד הבנתי מה העניין.

האיש חווה טראומה קשה מאד לפני כשנתיים והוא מפתח סימנים פוסט טראומטיים. זה הכל.

ברור, זה לא ‘זה הכל’…

זה ממרר לו את החיים, וגם לה, ולילדים. זה לא ממש כיף, בעל נרגז ומסויט. אבל, כשאשה לא מודעת להשלכות של פוסט טראומה מורכבת, היא יכולה להאשים את בעלה ולכעוס עליו:

אתה מפונק. אתה מחפש צומי. אתה לא לוקח אחריות. אתה בכלל לא רוצה לצאת מהמצב שלך. מוצא חן בעיניך שכולם מרחמים עליך.

לפעמים הכל נכון, מה שהסביבה לא מבינה היא, שאין לו שליטה על כך. וגם אם יגנו אותו מבוקר ועד ערב, המצב לא ישתנה עד שלא יטפלו בו כמו שצריך.

 אגב, כמה אנשים את מכירה שיצאו מפוסט טראומה מורכבת לבד? ואיך בדיוק הם עשו את זה?

אז מה זה טראומה?

טראומה היא מילה ביוונית, ומשמעותה היא פגיעה חמורה בגוף. קיימות כיום יחידות טראומה מיוחדות בבתי החולים. יחידות אלה עוסקות במתן טיפול לפצועים שנפגעו באופן רב מערכתי אשר במקרים רבים נשקפת סכנה לחייהם.  ובאמת, חלק גדול מנפגעי הטראומה הנפשית מעורבים באירועים שיש בהם סכנת חיים ולעיתים גם מוות.

היום הרחיבו את המילה ‘טראומה’ גם לפגיעה קשה, נפשית או רגשית.

ה DSM האמריקאי מגדיר את המושג ‘טראומה’ כחשיפה של האדם לאחר משלושת התנאים הבאים:

  • נוכחות באירוע של פציעה חמורה, או סכנת מוות לעצמו או לאחרים.
  • עדות ישירה או עקיפה של הנ”ל. האדם שמע או ראה מקרים כאלה
  • חשיפה חוזרת או קיצונית של מקרים קשים במהלך ביצוע תפקיד כמו אנשי זק”א או עובדים עם ילדים שעברו התעללות.

אדם שעבר טראומה, יכול להיחלץ ממנה ללא פגע, כשהוא מטפל בטראומה באופן מיידי, או כאשר הטראומה הייתה ברמה שהאדם יכל לסבול.

טראומה מורכבת

ישנם מצבי טראומה מורכבים וקשים, שהאדם אינו מצליח להיחלץ ממנה ללא פגע, והוא סוחב את פגעי הטראומה לאורך שנים רבות.

בואי נדמיין עץ זקן, שחווה כבר טראומות רבות בחייו.

כבר קטעו לו חלקים, גזמו לו ענפים, שרטו אותו ודללו אותו פעמים רבות.

בכל אירוע טראומטי כזה, העץ יוצר צלקת, ומתחיל לפתח ענפים סביב לצלקת. כך נוצרים תסבוכות רבים בענפי העץ, והם משנים את כיוונם בהתאם לפציעות הרבות.

אנשים שחוו טראומות מורכבות, פיתחו גם הם צלקות מורכבות באישיותם, דבר שגרם לעיוותים ופיתולים משונים בעולמם הרגשי.

ד”ר ואן דר קולק כותב בספרו The Body Keeps The Score שהכל נרשם בגוף.

אנשים לא חווים מצוקה רק  “בראש” שלהם;  גופם נושא את הצלקות של אירועים עבר. האיתותים לכך מופיעים במישור לגוף, ובאים לביטוי באופן שבו הם נושמים, בתנוחת הכתפיים שלהם, בישיבה,  בדפוסי השינה, בתהליכי עיכול, באופן שהם מתייחסים להופעת כתמי עור, וכן ביחסם לפעילות גופנית ולטיפול רפואי. חשוב שנפתח את היכולת לשים לב לאיתותים אלה.

ואן דר קוק ממליץ למטפלים להתבונן בגוף כמעין דף שאפשר לקרוא- דף עליו חקוקות השפעות רבות הפנים של טראומות עבר.  כך למשל, אנשים שגדלו בצל זעם מתפרץ ומציף של הורה, למדו לכבוש את זעמם ולדכא את רצונם למחות או “להחזיר” למי שפגע בהם. מנקודת המבט שלהם, ייתכן שהם מכווננים בכל מאודם, לרצות אחרים ולתת מענה לצרכיהם, אך הלכה למעשה הם למדו לקפוא ולאטום את עצמם; חלק מהם מתייג אוטומטית כל ביטוי של כל רגש עוצמתי כמצב מסוכן. 

איך מטפלים בכל התסבוכת הזו? ומה היא שיטת SE?

החוויה הסומטית –  Somatic Experiencing היא שיטה שמסייעת למטופלים לנוע מעבר לתהליך הקוגניטיבי של הבנת הטראומה, ״לתכנת מחדש״ את אינסטינקט ההישרדות הפרימיטיבי ולאפשר תחושה חזקה יותר של חיבור אל הגוף. 

החוויה הסומטית מרפאת סימפטומים של הפרעת דחק פוסט טראומטית ובעיות בריאותיות נפשיות וגופניות אחרות שקשורות בטראומה נפשית, על ידי התמקדות בתחושות הגוף הנתפסות (או חוויות סומטיות) של המטופל. פרספקטיבה קלינית חדשה זו רואה את מושג ‘טראומה’ כאנרגיה שנלכדה בגוף בעקבות איום אמיתי, או כזה שנתפס כאמיתי.

לפי פיטר לוין, פסיכולוג קליני ומפתח גישת  SE-T , טראומה אינה יכולה להיפתר מבלי שגופנו ימצא דרך לשחרר את הזיכרונות והסימנים הללו, פשוט כי גופנו אוצר בקרבו זיכרונות וסימנים של חוויות העבר שלנו.

טיפול באמצעות חוויה סומטית נועד לסייע לאדם הלוקה בטראומה, להחזיר את מערכת העצבים שלו לאיזון ולהשיב לו את תחושת הביטחון.

הדבר אפשרי רק כאשר הגוף מגיע ל״השלמה ביולוגית״ ולאנרגיה הטראומטית יש הזדמנות להתמזג מחדש בגוף. בעוד שבטיפול שיחתי לעיתים קרובות ישוב המטופל ו״יחיה״ את העבר פעם אחר פעם, סיפורו בלבד לא יאפשר לגוף ליצור יחסים חדשים ומעצימים עם חוויות העבר.

החוויה הסומטית, לעומת זאת, כוללת אמנם שיחה, אך תפקידה הוא להתחקות אחר תחושות גופניות ומשמעויות המיוחסות לחוויות. ברגע שהגוף ״מוכנס״ אל תוך תהליך הטיפול ומאפשר למטופל לנוע פיזית דרך החוויה עם תחושת ביטחון, היחסים עם החוויה משתנים והאנרגיה הלכודה נפרקת.

בניגוד למרבית סוגי טיפול נפשי אחרים, שמכוונים לשינוי בקוגניציה העליונה שלנו, חוויה סומטית מתבססת על גישה של עיבוד סנסו-מוטורי המכוון להדריך את המטופל בין מערכות המוח הפרימיטיביות והמורכבות ביותר.

ההשפעה ארוכות הטווח של טיפול באמצעות חוויה סומטית היא חידוש תחושת התפקוד הבריא, הכוללת, בין היתר, הפחתה של התנהגויות בלתי-מסתגלות, פתרון בעיות שינה וייצוב מצב הרוח.

מטפלים המשלבים שיטת SE בסל הכלים שלהם, מדווחים על קפיצה מטאורית ביכולת ההתמודדות שלהם מול מצבי טיפול קשים ומורכבים. זה לא מבינים איך הצליחו להתמודד עם סיפורים מורכבים בלי השיטה המנצחת הזו.

ספרי לי עוד על שיטת ‘החוויה הסומטית – ריפוי תחושתי’ לטיפול בטראומות

מאמרים נוספים

האם ההורוסקופ אמיתי?

האם ההורוסקופ אמיתי? הצצה אסטרולוגית בא תשפ”ב את אוהבת להציץ איתי כל שבוע במתרחש בשמים? אני שמחה ממש. תמיד יש את אלה שיפהקו ויגידו: מה

קרא עוד

כבר רבת עם מישהו השבוע?

כבר רבת עם מישהו השבוע? הצצה אסטרולוגית שמות תשפ”ב מי הילד המתוק שלך? ומי הילד הממורמר? ומי המרצה? ומי השתלטן? מה, אין לך עדיין אחד

קרא עוד

מי מפחד להתארס?

מי מפחד להתארס? שלום לך יקרה, חייבת לשתף אותך בצירוף מקרים נדיר שקרה לי השבוע: ביום ראשון בצהריים, נפגשתי עם אמא שרצתה לקבל הכוונה, איך

קרא עוד

את מגיעה להישגים בקלות?

את מגיעה להישגים בקלות? את מכירה את אנשים האלה, שנולדו עם ‘כפית זהב בפה’? נראה שהכל הולך להם בקלות. הם נולדו למשפחות הנכונות, בזמן הנכון,

קרא עוד

רוצה לדעת עוד על אסטרולוגיה?

שיינדי אייזנבך / חזון איש 26 רמת שלמה ירושלים / 02-5710188  /  0533130123  /  machonshay@gmail.com  / www.machonshay.co.il